Bli SM arrangør

Les mer om hvordan din klubb kan arrangere et Norsk Studentmesterskap.

Norges Studentidrettsforbund har innstiftet og eier retten til å arrangere Norske Studentmesterskap (SM) og står som formell arrangør av alle SM mens en av NSI sine medlemsklubber står som teknisk arrangør (TA). Som SM-arrangør er klubben ansvarlig for planleggingen og gjennomføringen av mesterskapet, men får administrativ og økonomisk støtte fra NSI.

Søknad om tildeling av SM

Alle medlemslag kan søke om å få arrangere SM. Studentidrettslag som ønsker å arrangere SM skal sende en skriftlig søknad til NSI senest tre måneder før planlagt arrangementsstart. Søknadsskjema kan lastes ned her.

SM tildeles den arrangør som egner seg best ut fra idrettspolitiske og sportslige grunner.

Arrangementstøtte
  • Støtte til SM i lagidretter
    Arrangører av SM i lagidretter tildeles gradert SM-støtte på kr. 7000,- som grunnbeløp og i tillegg kr. 500,- pr. lag som deltar i arrangement. Et arrangement er definert som et felles arrangement over en og samme tidsepoke. Antall lag beregnes slik at dersom en klubb f.eks. stiller med ett damelag, ett herrelag og ett mixed-lag i en og samme turnering, regnes dette som tre lag. Stiller en klubb med mer enn ett damelag (herrelag, mixed-lag), teller disse ikke med når støtten skal beregnes. En arrangør kan maksimalt få kr. 15.000,- i tilskudd pr. arrangement.
  • Støtte til SM i individuelle idretter
    Arrangører av SM i individuelle idretter tildeles gradert SM-støtte på kr. 7000,- som grunnbeløp + kr. 1.000,- pr. klubb som deltar i mesterskapet. En arrangør kan maksimalt få kr. 15.000,- i tilskudd pr. arrangement.
  • Ekstra støtte til betaling av personer med spesialkompetanse
    SM-arrangør kan søke om ekstra støtte til betaling av personer med spesialkompetanse til gjennomføring av arrangementet som idrettslaget ikke har selv. Formålet er å gi arrangøren mulighet til å hente inn slike personer for å heve kvaliteten eller sikkerheten på den idrettslige delen av arrangementet. Et eksempel er å betale kvalifiserte dommere ut over finale og semifinaler. Det kan søkes om maksimalt kr. 3000,- pr arrangement. Søknad på slike midler skal spesifiseres på SM søknaden der det går frem hva disse ekstra midlene er tenkt brukt til og hvorfor en har behov eller ønsker å gjøre dette.
Utbetaling av støtte

For at arrangementsstøtten skal betales må arrangøren av studentmesterskapet sende inn en skriftlig arrangementsrapport innen seks uker etter arrangementets slutt. Arrangementsstøtte utbetales etter at SM-rapporten er godkjent av NSI. Dersom rapport ikke er mottatt innen fristen vil det ikke bli utbetalt arrangementsstøtte for mesterskapet.
Rapporten skal inneholde:

  • Deltakerliste fordelt på studentidrettslag.
  • Fullstendige resultatlister.
  • Regnskap og budsjettoversikter.
  • Kort oppsummering av arrangementet med tips og råd til neste arrangør

Kontaktperson

Andrea Schmalzried

Idrettskonsulent

Tlf: +47 21029861

andrea(at)studentidrett.no